X
יומן ראשי
חדשות תחקירים
כתבות דעות
סיפורים חמים סקופים
מושגים ספרים
ערוצים
אקטואליה כלכלה ועסקים
משפט סדום ועמורה
משמר המשפט תיירות
בריאות פנאי
תקשורת עיתונות וברנז'ה
רכב / תחבורה לכל הערוצים
כללי
ספריה מקוונת מיוחדים ברשת
מגזינים וכתבי עת וידאו News1
פורמים משובים
שערים יציגים לוח אירועים
מינויים חדשים מוצרים חדשים
פנדורה / אנשים ואירועים
אתרים ברשת (עדכונים)
בלוגרים
בעלי טורים בלוגרים נוספים
רשימת כותבים הנקראים ביותר
מועדון + / תגיות
אישים פירמות
מוסדות מפלגות
מיוחדים
אירועי תקשורת אירועים ביטוחניים
אירועים בינלאומיים אירועים כלכליים
אירועים מדיניים אירועים משפטיים
אירועים פוליטיים אירועים פליליים
אסונות / פגעי טבע בחירות / מפלגות
יומנים אישיים כינוסים / ועדות
מבקר המדינה כל הפרשות
הרשמה למועדון VIP מנויים
הרשמה לניוזליטר
יצירת קשר עם News1
מערכת - New@News1.co.il
מנויים - Vip@News1.co.il
הנהלה - Yoav@News1.co.il
פרסום - Vip@News1.co.il
כל הזכויות שמורות
מו"ל ועורך ראשי: יואב יצחק
עיתונות זהב בע"מ
יומן ראשי  /  כתבות
שלומי אלברג, תירוצים במקום רווחים
שתי קרנות שמנהלת חברת מגדלור בסכנת חדלות פירעון
הנזקים שנגרמו לקרנות שנועדו במקור למתן הלוואות בשוק החוץ בנקאי נובעים גם בשל דמי ניהול שגובה מגדלור למרות ההפסדים בעלי השליטה במגדלור מנסים לבצע הצעת רכש למניות החברה הרשומות למסחר בבורסה אם תצלח הצעת הרכש, הם יוכלו להימנע ממסירת מידע לציבור על כשלונם הגדול נפילת הקרנות והפדיונות החלקיים שנעשו לכמה גורמים טעונים בדיקת רשות ניירות ערך

חברת מגדלור - מוצרים אלטרנטיביים בע"מ הרשומה למסחר בבורסה, העוסקת בניהול קרנות השקעה אלטרנטיביות, הולכת ומסתבכת במצב של חדלות פירעון בשתי קרנות שהיא מפעילה. זו, ככל הנראה, אחת הסיבות המרכזיות להצעת הרכש שיזמו בעלי השליטה בחברה (שלומי אלברג, אסף בנאי), באמצעות חברת אש פרופיט אחזקות בע"מ.
במסגרת הצעת הרכש הם מציעים לרכוש מיתר בעלי המניות, כולל מקרב הציבור, 60.12% ממניות מגדלור. אם תצלח הצעת הרכש, יוכלו מנהלי מגדלור להימנע ממסירת מידע באשר לקרנות ההשקעה ולהצניע מהציבור מידע חשוב על פעולותיהם.
מגדלור עוסקת כאמור בניהול קרנות העוסקות במתן אשראי בשוק החוץ בנקאי. דוחותיה הכספיים מלמדים על כישלונה החמור בתחום זה ועל הסכנה שנוצרה ליכולתן לפרוע את התחייבויותיהן לעמיתי הקרנות.
בפועל, על-פי חוות דעת שגובשה על-בסיס דוחותיה של החברה ושפרטיה נודעו ל-News1, שתי הקרנות שמפעילה מגדלור נתונות בסיכון ממשי לחדלות פירעון:
 • א) קרן מגדלור 1 גייסה 236 מיליוני ש"ח. מתוך 206.7 מיליוני ש"ח שניתנו כאשראי - 47% הינם חוב בסיכון;
  ב) קרן מגדלור 2 גייסה 161 מיליוני ש"ח. מתוך 152 מיליוני ש"ח שניתנו כאשראי - 77% הינם חוב בסיכון.
על-אף זאת, בשתי הקרנות בוצעו פדיונות נכון לאוגוסט 2023 (פדיון אישי) לגורמים ספציפיים במחירים גבוהים יחסית לשווי הריאלי של הקרן, בנסיבות שנוצרו, קל וחומר מחמת החובות בסיכון. עולה חשש להעדפת נושים - העדפה שעלולה לנבוע הן מלחצים המופעלים על מנהלי מגדלור, והן כתוצאה מהעדפת עמיתים-מקורבים. נושא זה טעון בדיקת רשות ניירות ערך.

השאלות / התשובות

בשל הקריסות שכבר אירעו בשוק האשראי החוץ בנקאי, והסיכונים הגדולים לעמיתי הקרנות, פנינו אל שלומי אלברג. הוא האיש הדומיננטי ביותר בחברה. ביקשנו את התייחסותו ומענה לגבי שתי הקרנות הנ"ל:
א) רשימת הגורמים שפדו יחידות בפדיון אישי ב-12 חודשים שחלפו ומחיר הפדיון לכל אחד מהם;
ב) האם הקרנות הנ"ל מסוגלות לדעתך לפדות יחידות לכל דורש;
ג) מהו מחיר היחידה לפדיון אישי נכון לנובמבר 2023 בכל אחת מהקרנות הנ"ל.
ד) מהי התשואה המצטברת בכל אחת מהקרנות הציבוריות.
מענה שיניח את דעתנו, לא קיבלנו. במקום זאת, קיבלנו סקירה בדבר פעילותה של החברה ושל הקרנות, מנקודת ראותם "האובייקטיבית", כביכול, של מנהליה, המושכים שכר מפולפל מניהול הקרנות. נביא להלן את התשובות (ציטוט):
 • שתי הקרנות הן קרנות ציבוריות המפרסמות דוחות כספיים אחת לחצי שנה. במסגרת דוחות אלו בוצעו הערכות שווי להלוואות השונות וכנגזרת מכך מבוצעות הפחתות ערך במקרים בהן חלה הרעה במצב הלווה. כמו-כן, מצב ההלוואות מדווח הן בדוחות הכספיים והן בדיווחים מיידיים.
  בהתאם לתשקיפי קרנות האשראי, למשקיעים ישנה זכות פדיון אישית של יחידות השקעה ברות פדיון (לאחר 12 חודשים מהמועד בו רכשו את יחידות ההשתתפות), בכל מועד שבו חפצים בכך. ואולם סכום הפדיון של יחידות ההשתתפות במועד מוקדם מהמועד בו הן נפדות לכלל המשקיעים, הינו סכום מופחת ביחס לשווי היחידות במועד הרלוונטי. סכום הפדיון המוקדם יהיה הנמוך מבין: סכום ההשקעה של אותו משקיע בעבור יחידות ההשתתפות בנות הפדיון בהפחתה של הסכומים שכבר שולמו לו או החלק היחסי של המשקיע בנכסי השותפות (בהפחתות מסוימות) במועד הרלוונטי. כלומר, שווי יחידת השתתפות של משקיע לצורך פדיון מוקדם יהיה מופחת ולא יעלה על סכום ההשקעה הנומינלי ששילם המשקיע בגין יחידת ההשתתפות שרכש (כמפורט בין היתר בסעיף 10.3.3 להסכם השותפות).
  יובהר, כי החלופה המתבססת על שווי היחידות, מתבססת על הדוחות הכספיים הרלוונטיים של השותפות במועד הפדיון, משכך ההפחתות הערך באות לידי ביטוי בשווי היחידות בפדיון:
  בקרן 1: גויס סה"כ 239 מיליון. שווי סוגי יחידות ההשתתפות בנות פידיון של השותפות נכון ליום 30 ביוני 2023, הינו: 149,393 אלפי ש"ח. שווי ממוצע של יחידה בת פידיון נכון למועד כאמור הינו: 9,836 ש"ח ושווי יחידת השתתפות רגילה הינו אפס.
  בוצעו חלוקות/פידיונות מצטברים של – 95 מיליון.
  זכאים בגין פידיון מוקדם למועד הדוח – 1.5 מיליון.
  רווח מצטבר – 6.5 מיליון
  בקרן 2: גויס סה"כ 161 מיליון. שווי סוגי יחידות ההשתתפות בנות פדיון של השותפות נכון ליום 30 ביוני, 2023, הינו: 110,062 אלפי ש"ח. שווי ממוצע של יחידה בת פדיון נכון למועד כאמור הינו: 7,999 ש"ח ושווי יחידה רגילה הינו אפס.
  בוצעו חלוקות/פידיונות מצטברים של – 14.2 מיליון
  זכאים בגין פידיון מוקדם למועד הדוח – 3.7 מיליון
  הפסד מצטבר – (33.1) מיליון
  חשוב לציין כי בהתאם לתשקיפים, הקרנות מבצעות חלוקות כספיות רבעוניות לכלל המשקיעים. קרן 1 ביצעה עד כה 18 חלוקות רבעוניות, קרן 2 ביצעה עד כה 9 חלוקות רבעוניות. חלוקות רבעוניות אלו נקראות גם הן "פדיון יחידות השתתפות בנות פדיון". בהתאם לתשקיף נקבע, כי החזר השקעתם של המשקיעים תיעשה בין היתר בדרך של פדיונות יחידות ההשתתפות וחלוקת רווחים, אחת לרבעון קלנדרי ובסכום כולל שייקבע בהתחשב בתקבולים שנבעו לקרן האשראי כתוצאה מפעילותה, בניכוי הוצאות ודמי ניהול ובסכום הדרוש לקרן האשראי לצורך המשך פעילותה. שווי יחידת השתתפות בת פדיון של משקיע לצורך הפדיון הרבעוני, נקבעת לפי סכום ששילם כל משקיע על היחידה בת הפדיון (כשהסכום הוא הסכום שנקבע במסגרת כל סיבוב גיוס, כאשר בסיבוב הגיוס הראשון שווי כל יחידת השתתפות בת פדיון היה 9,900 ש"ח) בתוספת שיעור תשואה פנימי (IRR) שנתי מצטבר של 4%. פדיון יחידות ההשתתפות כאמור לעיל יבוצע לכלל המשקיעים פרו-רטה ובאופן יחסי להשקעתם ובהתחשב בפדיונות קודמים.
  עוד יצוין, בקשר לאמור בהודעה עצמה:
  קרן 1 גייסה 239 מיליון ולא 236 מיליון, חילקה עד ליום 30.6.23 95 מיליון ומאז עוד 14.5 מיליון כלומר כבר חולק 46% מהכסף שגויס, וכפי שהראינו לעיל יש רווח מצטבר, זאת לאחר שיערוכים שליליים בגין הלוואות בקשיים. מעבר לכך, הנתונים ביחס לחובות בסיכון ושיעורם אינם נכונים.
  בקרן 2 - הנתון של 77% אינו ברור לנו, וכפי שהראינו גם פה כוללים הדוחות הכספיים שיערוכים שלילים בגין הלוואות בקשיים והדבר מקבל ביטוי גם בשווי יחידה.
התשובות שניתנו, כאמור, לא הניחו את דעתנו. להפך. נמצא כי הקרנות בסכנה של חדלות פירעון. לכן פנינו למגדלור בסדרה של שאלות נוספות:
1. בקרן 1 - הרווח הכולל של הקרן מאז הקמתה לפני 4.5 שנים הסתכם ב-6.5 מיליון ש"ח (תשואה של 0.6% לשנה). באותה תקופה גבתה מפעילת הקרן כ-12 מיליון ש"ח דמי ניהול.
2. קרן 2 – נכון לעתה מופסדת כ-25%-20% מאז הקמתה באפריל 21. באותה תקופה גבתה מפעילת הקרן 4.5 מיליון ש"ח דמי ניהול.
3. ההלוואות בסיכון ב-2 הקרנות טרם נרשמו במלואם. האם צפויים שערוכים שלילים נוספים.
4. מהו מחיר היחידה לפדיון אישי נכון לנובמבר 2023 בכל אחת מהקרנות.
5. היכן עומדת חקירת רשות ניירות ערך; מדוע לא אושר הסדר הפשרה על-ידי המותב; ומה גובה הקנס (לא נמסר מידע בדוח הכספי).
להלן התייחסות מגדלור:
 • דמי ניהול ותשואת הקרן: דמי הניהול הנגבים מהמשקיעים בקרנות הם ברף הנמוך בתעשיה, והם עומדים על כ-1% בממוצע לשנה בתוספת מע״מ.
  - הלוואות בסיכון ורישום בספרים: ההלוואות שוערכו לצורך הדוחות הכספיים שפורסמו נכון ליום 30 ביוני 2023. אין לשותפויות יכולת להעריך אילו שערוכים יהיו בדוחות הכספיים הבאים.
  - מחיר יחידת פדיון: כפי שהסברנו בתשובתנו הקודמת, מחיר יחידת פדיון נקבע לפי הנמוך מבין שתי חלופות, כאשר מחיר יחידת פדיון לחודש נובמבר 2023 יקבע לפי מועד הגשת הבקשה. כלומר, אם הבקשה תוגש היום, הרי שהשווי יקבע רק לאחר הדוחות הכספיים ליום 31 בדצמבר 2023, זאת מכיוון שהודעת פדיון נמסרת לשותף הכללי לא יאוחר מ-90 יום לפני יום הפדיון.
  חשוב לציין כי החברה מעבירה את כל המידע לציבור דרך דוחותיה כנדרש על-פי חוק. ככל שיהיו התפתחויות נוספות, הדבר יובא לידיעת הציבור.
הנה-כי-כן, מגדלור נקלעה לבעיות קשות. נכון לומר - החברה גובה סכומי כסף גדולים בגין ניהול הקרנות, והיא-היא המרוויחה היחידה מהפעלתן. עמיתי הקרנות ניזוקים ובסיכון ממשי לאובדן לפחות חלק מכספם. מן הראוי שרשות ניירות תבחן היטב מי הגורמים שנהנו מפדיונות במחירים שנקבעו.

תאריך:  13/12/2023   |   עודכן:  13/12/2023
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט
סדום ועמורה עיתונות
שתי קרנות שמנהלת חברת מגדלור בסכנת חדלות פירעון
תגובות  [ 2 ] מוצגות  [ 2 ]  כתוב תגובה 
1
זחיחות לצד בורות
אסף  |  26/02/24 04:46
2
תביעה כנגד מגדלור קרן אשראי
רון  |  1/03/24 06:00
 
תגובות בפייסבוק
 
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות שווקים פיננסיים
יואב יצחק
מתחילת 2023 עלו מניות אאורה בשיעור מרשים של ב-55%, בעוד שבחלק ניכר ממניות חברות הנדל"ן נרשמו בתקופה זו ירידות או עליות דלות יחסית
איתמר לוין
הרווח הסתכם ב-534 מיליון שקל לעומת 219 מיליון ש"ח בתקופה המקבילה    צופה תשלומים של 40-30 מיליון שקל בתחום ביטוח החיים בשל המלחמה
איתמר לוין
הרווח הסתכם ב-432 מיליון שקל - בעיקר בשל גידול במכירות ועלייה בחלקה של הקבוצה ברווחי חברות מוחזקות    שלושת מפעלי הקבוצה בדרום הארץ חזרו לפעילות כמעט מלאה
איתמר לוין
חלק מן העובדים גויסו והרשת הוציאה רבים לחל"ת לאחר שמלונותיה קלטו 15,000 מפונים - 7.5% מכלל המפונים מיישובי הדרום והצפון    הרווח בשלושת הרבעונים הראשונים ירד ב-5%
איתמר לוין
הרוויחה 204 מיליון שקל בשלושת הרבעונים הראשונים ועברה לרווח של 87 מיליון שקל ברבעון השלישי - בעיקר בשל שיפור ניכר בסעיף המימון    אינה צופה השפעות מהותיות של המלחמה על עסקי הנדל"ן; מכירות הדלק וחנויות הנוחות ירדו ב-13%
כל הזכויות שמורות
מו"ל ועורך ראשי: יואב יצחק
עיתונות זהב בע"מ New@News1.co.il