X
יומן ראשי
חדשות תחקירים
כתבות דעות
סיפורים חמים סקופים
מושגים ספרים
ערוצים
אקטואליה כלכלה ועסקים
משפט סדום ועמורה
משמר המשפט תיירות
בריאות פנאי
תקשורת עיתונות וברנז'ה
רכב / תחבורה לכל הערוצים
כללי
ספריה מקוונת מיוחדים ברשת
מגזינים וכתבי עת וידאו News1
פורמים משובים
שערים יציגים לוח אירועים
מינויים חדשים מוצרים חדשים
פנדורה / אנשים ואירועים
אתרים ברשת (עדכונים)
בלוגרים
בעלי טורים בלוגרים נוספים
רשימת כותבים הנקראים ביותר
מועדון + / תגיות
אישים פירמות
מוסדות מפלגות
מיוחדים
אירועי תקשורת אירועים ביטוחניים
אירועים בינלאומיים אירועים כלכליים
אירועים מדיניים אירועים משפטיים
אירועים פוליטיים אירועים פליליים
אסונות / פגעי טבע בחירות / מפלגות
יומנים אישיים כינוסים / ועדות
מבקר המדינה כל הפרשות
הרשמה למועדון VIP מנויים
הרשמה לניוזליטר
יצירת קשר עם News1
מערכת - New@News1.co.il
מנויים - Vip@News1.co.il
הנהלה - Yoav@News1.co.il
פרסום - Vip@News1.co.il
כל הזכויות שמורות
מו"ל ועורך ראשי: יואב יצחק
עיתונות זהב בע"מ
X
יומן ראשי  /  יומני בלוגרים
KPMG סומך חייקין KPMG סומך חייקין רואה חשבון   |  פירמת רואה החשבון KPMG סומך חייקין
נוכח הנסיבות החריגות והשינויים המהותיים ביותר שאירעו בסביבה הכלכלית העסקית בתקופת הרבעון הראשון ולאחריו, הרישיש להקפיד על מתן גילוי מפורט שיאפשר למשקיעים להעריך את השלכות משבר הקורונה על פעילות התאגיד בצורה מיטבית. על התאגיד לבצע את ההערכות והאומדנים באשר להשפעת משבר הקורונה על עסקי התאגיד ובהתאם לכלול גילוי מתאים, וליישם טיפול חשבונאי בהתאם לתקני ה-IFRS
▪  ▪  ▪
[צילום: ירידות בורסה]

ביום 11 במאי, פרסמה רשות ניירות ערך (להלן "סגל הרשות") את עמדת סגל חשבונאית מספר 99-7 - השפעות משבר הקורונה על הגילוי והדיווח הכספי הנכלל בדוח רבעון ראשון 2020 (להלן "עמדת הסגל").
כידוע, בימים אלו פוקד את העולם אירוע גלובלי בעל השפעות מאקרו כלכליות מהותיות שמקורו בהתפרצות נגיף הקורונה (COVID-19, להלן "הנגיף") בסין והתפשטותו ברחבי העולם. השפעותיו הרחבות של התפשטות הנגיףעל פלח תאגידים מדווחים רחב, מציבות בפני המשק אתגרים רבים המתבטאים בירידות חדות ומהירות של הפעילות העסקית. לאור כל אלו, ובהמשך להקלות והחלטות שפורסמו מטעם סגל הרשות מפרוץ המשבר הכלכלי, פורסמה עמדת הסגל כאמור, אשר עוסקת בגילוי הנדרש בדוח הדירקטוריון ובדוחותהכספיים וכן במתן דגשים נוספים, וזאת במסגרת הדוח העיתי לרבעון הראשון של שנת 2020 ולדוחות העתיים העוקבים, בהתאם לעניין.
סגל הרשות מדגיש כי על-אף היות הדוחות רבעוניים, ככלל, דוחות תמציתיים באופיים, הרי שנוכח הנסיבות החריגות והשינויים המהותיים ביותר שאירעו בסביבה הכלכלית העסקית בתקופת הרבעון הראשון ולאחריו, הרישיש להקפיד על מתן גילוי מפורט שיאפשר למשקיעים להעריך את השלכות משבר הקורונה על פעילות התאגיד בצורה מיטבית. על התאגיד לבצע את ההערכות והאומדנים באשר להשפעת משבר הקורונה על עסקי התאגיד ובהתאם לכלול גילוי מתאים, וליישם טיפול חשבונאי בהתאם לתקני ה-IFRS, לפי מיטב הבנתו והערכתו על בסיס המידע הקיים, תוך פירוט הנחות המפתח ושיקולי הדעת המהותיים שהפעיל אשר עומדים בבסיס גילוי וטיפול חשבונאי זה, לרבות תחת תרחישים שונים תוך הכללת ניתוחי רגישות במקרים המתאימים לפי העניין והצורך. בהקשר זה, סגל הרשות מבקש להדגיש כי במקרים המתאימיםתאגיד רשאי לעשות שימוש בהגנה שנקבעה לעניין זה בסעיף 32א לחוק ניירות ערך, התשכ"ח-1968 ("חוק ניירות ערך") באשר למידע צופה פני עתיד, בהתאם לתנאים הקבועים שם.
להלן תיאור תמציתי של הנושאים אליהם מתייחסת עמדת הסגל:
דגשים בנוגע לגילוי הנכלל בדוח הדירקטוריון
בהתאם לעמדת הסגל, הגילוי בדוח הדירקטוריון יכלול גילוי על תוצאות הפעילות בתקופת הדיווח ולאחריה לרבות סיכונים וחשיפות, גילוי בענייני נזילות ומקורות מימון וגילוי לתוכניות התאגיד במבט צופה פני עתידתוך התאמה לנסיבות ספציפיות ומאפייני הענף. עמדת הסגל כוללת פירוט של הנושאים שלכל הפחות יכללו במסגרת הגילוי, דוגמאות לגילויים נוספים שיסופקו וכן מתארת דוגמאות לשאלות מפתח שניתן לשקול לצורך קביעת הגילוי שיינתן. כמו-כן, בעמדה מצוין כי יש לכלול את הגילוי בשיםלב לנסיבות הספציפיות של התאגיד ולענף בו פועל, לתקופת הדיווח ולתקופה ממועד הדיווח ועד למועד פרסום הדוחות, כלומר יש להתאים אותו לנסיבות הספציפיות ולמאפייני הענף.
בנוסף, עמדת הסגל כוללת דגשים בנוגע לגילוי בדוח הדירקטוריון בדבר תזרים מזומנים חזוי כמפורט בעמדת הסגל.
גילוי אודות הערכות שווי מהותיות ומהותיות מאד
בהתאם לתקנות לניירות ערך, נדרש לספק גילוי אודות הערכות שווי מהותיות ומהותיות מאד. במישור זה, ומאחר שתוצאות הערכות שווי בעת הנוכחית מאופיינות בסיכון מדידתי רב, ישנה חשיבות יתרה לגילוי של המודל, ההנחות, ההערכות שבבסיסו ודרך ביסוסן, סגל הרשות מבקש להדגיש את חשיבות מתן הגילוי הנדרש בהתאם להוראות תקנה 8ב(ט) לתקנות הדוחות, באופן מלא, ברור ומפורט. לעניין זה מצא סגל הרשות לנכון להדגיש עניינים מסוימים על-מנת להבהיר את המצופה ביישום דרישות התקנות בכלל, ובעתהנוכחית בפרט, כמפורט בעמדת הסגל.
דגשים בנוגע לגילוי הנכלל בדוחות הכספיים
לאור משבר הקורונה, ביחס לתאגידים מדווחים רבים, הנסיבות בתקופה זו השתנו באופן משמעותי ביחס לנסיבות ששררו למועד הדוח השנתי האחרון, ולפיכך סגל הרשות מדגיש כי בהתאם להוראות ה-IFRS, במסגרת הדוחותהכספיים לרבעון הראשון ולרבעונים העוקבים לפי העניין וההתפתחויות, על תאגידים לכלול גילויים מורחבים ביחס לאלה אשר נכללים בדוחות רבעוניים בימים שבשגרה, באשר לשינויים משמעותיים שחלו במצב הכספי ובביצועי התאגידים בשל השלכות משבר הקורונה, להנחות שהיוו בסיס לטיפולהחשבונאי בעניינים אלה, ולאומדנים ולשיקולי הדעת המשמעותיים שהונחו כפי שמפורט בעמדת הסגל.
עוד מודגש בעמדה כי בעת הנוכחית, ייתכנו מקרים בהם בנסיבות דומות, יופעלו שיקולי דעת, יוערכו אומדנים שונים ויונחו הנחות שונות על-ידי תאגידים שונים ולפיכך ישנה חשיבות יתרה להקפדה על מתן גילוי מלא ומותאם לנסיבות התאגיד, ולרבות לאומדנים, להנחות ולשיקולי דעת אלה כמתואר בהמשך. כמו-כן, יש לבחון באופן שוטף אם מידע חדש מצריך עידכון של אומדנים ושיקולי דעת שיושמו בדוחות הכספיים.
עמדת הסגל מפרטת נושאים אפשריים אשר עשויים להיות מושפעים ממשבר הקורונה באופן מהותי כדלהלן:
  • השפעה בדבר הערכת התאגיד כעסק חי וגילוי בדבר אי-הודאות לעניין מצבו הפיננסי;
  • מתן גילויים מלאים ומותאמים לאומדנים ושיקולי דעת מהותיים;
  • בחינת אירועים לאחר תאריך המאזן והשפעותיהם על הדיווח הכספי;
  • מדידת שווי הוגן וירידת ערך נכסים מוחשיים/בלתי מוחשיים, נכסי חוזה ועוד;
  • בחינת השלכות משבר הקורונה על יישום הוראות IFRS 9 ומודל הפסדי אשראי חזויים;
כמו-כן, כלל סגל הרשות דוגמאות להשפעות אפשריות נוספות, דוגמת שינויים בהסדרי חכירה, בחינת קיומם של התנאים להכרה בהכנסה, השפעה על אופן מדידת המיסים הנדחים ועוד.
לצד כל אלו, הבהיר סגל הרשות כי ייתכנו השפעות נוספות בהתאם לנסיבות של כל ישות מדווחת, ועליה לבחון את כולן בהתאם מנקודת מבט סובייקטיבית של התאגיד חלף מתן גילויים גנריים.
בהתאם לאמור, על כל חברה לבחון לעומק את השלכות משבר הקורונה על דוחותיה הכספיים ואת הגילויים הנדרשים בהתאם להוראות התקנים הרלוונטיים והדגשים המתוארים בעמדת הסגל. במידת הצורך נא היוועצו בצוותהביקורת ובמחלקה המקצועית.
דגשים נוספים
  • השלכות על הליכי הבקרה הפנימית על הדיווח הכספי והגילוי - הקפדה על בחינה מעמיקה של כלל האירועים ואופן השפעתם על אפקטיביות הבקרההפנימית והערכתה. במידת הצורך, וכמפורט בעמדת הסגל, יש לספק גילויים בקשר עם אירוע או עניין שעשוי לשנות את הערכת אפקטיביות הבקרה הפנימית.
  • עבודת רואה החשבון המבקר - לאור כל האמור לעיל, סגל הרשות מבקש לציין את חשיבותו הרבה של רואה החשבון המבקר ועבודתו, ומדגיש כיעל רואה החשבון המבקר ליישם את תקני הביקורת והסקירה תוך הקפדה על גישה ספקנית ואיסוף ראיות מספק.
לעמדת הסגל החשבונאית, כפי שפורסמה על-ידי סגל הרשות.
כמו-כן, ובהמשך להשפעתו הרחבה של נגיף הקורונה על הדיווח הכספי, פרסם סגל הרשות ביום 7 במאי מסמך שאלות ותשובות במספר נושאים כמענה לסוגיות רווחות אשר הועלו על-ידי תאגידים מדווחים שונים.
המסמך כולל התייחסות ל-3 נושאים כדלהלן:
  • אפשרות הפחתת שכר הדירקטורים החיצוניים והבלתי תלויים.
  • הכללת ניתוחי רגישות אודות הנחיות מרכזיות העומדות בבסיסו של תזרים מזומנים חזוי שניתן לו גילוי בדוחות הכספיים.
  • הקלות לעניין צירוף הערכות שווי שנועדו לצורך בחינת ירידת ערך של יחידה מניבת מזומנים.
להודעת סגל הרשות בדבר שאלות ותשובות בקשר לתקופת משבר הקורונה, ראו להלן קישור.
המחלקה המקצועית בסומך חייקין מתמחה ביישום תקנים חדשים, הנחיות גילוי ויישום של רשות ניירות ערך, סיוע מקצועי בסוגיות חשבונאיות מורכבות והעברת הדרכות בנושאים חשבונאיים.

תאריך:  13/05/2020   |   עודכן:  13/05/2020
שתף:

מועדון הבלוגרים לקבלת רשימות KPMG סומך חייקין  KPMG סומך חייקין לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט
סדום ועמורה עיתונות
השפעות משבר הקורונה על גילוי ודיווח כספי
הודעות  [ 0 ] מוצגות  [ 0 ]  כתוב הודעה 
 
פורום: KPMG סומך חייקין
 
תגובות בפייסבוק
רשימות קודמות
גרשון הכהן
נדרש מתווה תכנוני כולל לארץ ישראל המערבית - בין נהר הירדן לים התיכון - באיזון המרחבי הנדרש בין תשתיות תחבורה, מים, חשמל, מגורים, ניקוז שפכים ושימור שטחים ירוקים. בהיבט זה מחייבת החלת הריבונות ביטוי ממשלתי אסטרטגי בתוכנית מתאר ארצית חדשה לפיתוח השדרה המזרחית למדינת ישראל
הרצל חקק
על שירתה הלירית המיוחדת של פועה שלו תורן ועל שורות האהבה המהלכות עלינו קסם, המשורר מתוודה, היא ישנה ולבה ער
איתן קלינסקי
סיפורי גיבורים יהודים קדומים לוחמים, המוכנים להקריב את חייהם, הפכו למין מקדם מלהיב ותזזי אשר מוצא ביטוי בישוב היהודי המתחדש בארץ מאז ימי העלייה הראשונה    בשנים האחרונות הוא מוצא מקום של כבוד בספרי הלימוד תוך טיפוח ההילה המשיחית
רחלי ברקת
הערכה על ספרה החדש השלישי של המשוררת והאמנית מרים לפיד    אחד הדברים שיוצר חוויית הזמן כפי שאנו חווים אותו הוא הזיכרון, הזיכרון שנושאת המשוררת
רפי לאופרט
המשק הלאומי הוא מערכת מוכללת ומשולבת. הסיכון העיקרי הוא שגיאה באיתור נכון של הנושאים ומרכזי המאמצים שבהם יש להשקיע את המקורות המוגבלים העומדים לרשותנו. צרו לעצמכם רזרבות ומרחבי ספיגה למשברים כל אחד בתחומי אחריותו ואל תהיו טרמפיסטים
כל הזכויות שמורות
מו"ל ועורך ראשי: יואב יצחק
עיתונות זהב בע"מ New@News1.co.il