חברת סופרבוס היא הזוכה במכרז להפעלת התחבורה הציבורית באשכול מרכז ירושלים עירוני - כך נודע ל-News1. היא תחליף את חברת אגד, שיוצאת מן האשכול בעקבות שורה של ליקויים. הזכייה התעכבה בעקבות הליך משפטי ארוך כנגד המכרז.
לצורך יישום המכרז נקבעו שלושה שלבים, בשלב הראשון - בתוך תשעה חודשים מהיום (נובמבר 2021) יועברו 14 קווים מחברת אגד ויתוגברו. בנוסף, יופעלו 10 קווים חדשים, ובהם שלושה קווי לילה חדשים.
בשלב השני בעוד שנה וחצי (סתיו 2022), יועברו מאגד שישה קווים נוספים (71, 72, 74, 75, 78 ן-163) ויתוגברו; ובשלישי (קיץ 2023) יועברו 15 קווים נוספים ויתוגברו, וכן יחלו לפעול שבעה קווים חדשים ובהם קו לילה.
עקרונות התכנון שלאורם מתוכנן מערך השירות החדש באשכול, שאינו כולל את צפון ירושלים, מתבססים בין היתר על שירות תדיר וקבוע, פתיחת קווים ישירים לאזורי תעסוקה ומוקדי ביקוש ובין שכונות, שיפור אמינות השירות באמצעות קיצור אורכי קווים וצמצום הפיתוליות שלהם, מעברים קלים בין אמצעי תחבורה, שאיפה למקסימום מעבר אחד בין קווים בין קשרי מוצא-יעד עיקריים, שאיפה לצמצום מעברים ליעדי ביקוש גבוהים, רשת מותאמת לשינויים עתידיים לרבות: הפעלת קווי רק"ל חדשים, שכונות או בינוי חדש, רחובות/כבישים חדשים וכו'.
אשכול ההפעלה כולל גם את קו 136 לקבר שמואל הנביא, את קו 163 לקבר רחל, ואת קווי התלמידים.
ב-34 קווים ישומר המצב הקיים עם שינויי מסלול, ובהם:
- קו 31 - מקשר את שכונת גילה לשכונת רמות דרך תחנה מרכזית. מסלול הקו יוארך דרך רח' מינץ למסוף חדש בפינת רחוב אצ"ג וגולדה מאיר.
- קו 32 - נוסע במסלול של קו 32 הקיים משכונת גילה למרכז העיר ומשם יחזור דרך רח' כי"ח ועליאש לשכונת גילה. במסלולו החדש הקו יהיה מעגלי המקשר את שכונת גילה למרכז העיר.
- קו 49 - מקשר את שכונות נווה יעקב ופסגת זאב לדרך חברון ואזור התעשיה תלפיות. במסלולו החדש הקו לא יעבור ברח' עמק רפאים אלא ברח' דרך חברון.
- קו 71 - מקשר בין שכונת גילה לדרך חברון, מרכז העיר ושכונת רמות. מסלול הקו יוארך דרך רח' מינץ למסוף חדש בפינת רחוב אצ"ג וגולדה מאיר.
- קו 72 - מקשר בין שכונת גילה לדרך חברון, מרכז העיר ושכונת רמות. מסלול הקו יוארך דרך רח' גולדה למסוף חדש בפינת רחוב אצ"ג וגולדה מאיר ולא יעבור ברח' מירסקי.
הקווים החדשים
- קו 2 - קו מעגלי המקשר בין כיכר צה"ל ותחנת הרכבת הקלה "העירייה" לכותל המערבי דרך רובע היהודי. תחנת מוצא ויעד של הקו יהיו בחניון קרתא ברח' יצחק קריב.
- קו 8 - מקשר בין הר הצופים למרכז העיר ורחביה ומשכונות אלו לגבעת רם
(המנהלה) ובית הכרם עד למוזאון יד ושם. לכיוון 1, הקו ייסע דרך רח' החלוץ ולכיוון 2 דרך שד' הרצל. כיום אין קווים שמתחילים את נסיעתם ביד ושם.
- קו 62 - קו מעגלי המקשר את שכונת רמות לתחנה מרכזית. קו זה נוסע במסלול קו 32 הקיים מרמות לתחנה מרכזית יחזור דרך רח' שערי צדק לרמות.
- קו 91 - קו המקשר את שכונת תלפיות מזרח, מתחם התחנה הראשונה, תאטרון ירושלים, רח' הפלמ"ח, רח' טשרניחובסקי, רח' בייט, רח' איש שלום לא"ת גבעת שאול. מסלול הקו עובר ברח' ז'בוטינסקי אך בהינתן הפיכת רחובות שופן - דובנוב לרחובות עבירים לאוטובוסים, ייתכן שהקו יוסט לרחובות האלו.
- קו 92 - מקשר את שכונת תלפיות מזרח, א"ת תלפיות, צומת פת, מלחה, רח' קוליץ לצומת אורה. בעתיד תיבחן אפשרות להארכת מסלול הקו להדסה עין כרם בהינתן הסדרי תנועה מתאימים והסדרת תחנות קצה לקו באזור הדסה עין כרם.
- קו 94 - מקשר את ממילא, עיריית ירושלים, רחוב הנביאים, מרכז העיר ושוק מחנה יהודה, רח' בצלאל, קריית הממשלה, קמפוס גבעת רם לאזור התעשיה גבעת שאול. תחנת מוצא ויעד של הקו יהיו בחניון קרתא ברח' יצחק קריב ועל המפעיל להסדיר את השימוש בחניון זה מול בעליו הפרטיים של החניון.
- קו 97 - מקשר את רמת רחל ושכונת ארנונה לתחנה מרכזית, דרך א"ת תלפיות, רח' עמק רפאים, רח' קרן היסוד, רחביה וקריית הממשלה.
- קו 500 - קו לילה המקשר בין מוקדי בילוי בעיר. הקו יופעל רק בימי חמישי ומוצאי שבת וכן במהלך חופשות תלמידים.
- קו 501 -קו הפועל בשעות הלילה בלבד מצפון מזרח העיר לדרום מערב העיר דרך מרכז העיר והתחנה המרכזית. הקו יפעל רק לאחר סיום שעות הפעילות של הרכבת הקלה. הקו יופעל בכל ימי החול ומוצאי שבת.
- קו 502 -קו הפועל בשעות הלילה בלבד מצפון מזרח העיר לדרום מערב העיר דרך מרכז העיר והתחנה המרכזית. הקו יפעל רק לאחר סיום שעות הפעילות של הרכבת הקלה. הקו יופעל בכל ימי החול ומוצאי שבת.
- קו 504 - מקשר את שכ' חומת שמואל לתחנה המרכזית דרך שד' בגין עם תחנה במלחה.
- קו 505 - מקשר את שכ' חומת שמואל ושכ' גילה לקניון מלחה ואצטדיון טדי, בי"ח שערי צדק וא.ת. גבעת שאול דרך שד' בדין ורח' בייט. הקו ישרת את רח' זיסמן החדש בשכונת הר חומה ג', רח' הרב מן ההר, רח' בן חמו, ורח' הרב יצחק ניסים בתוך שכונת חומת שמואל.
- קו 506 - מקשר את שכ' חומת שמואל ושכ' גילה לא"ת הר חוצבים דרך צומת פת ושד' בגין. הקו ייסע ברחובות בן חמו, ליכטנשטיין ושמואל מאיר בתוך שכונת חומת שמואל. הקו יעבור דרך צומת פת על-מנת לתת ממשק לקווים נוספים המגיעים משכונת גוננים.
- קו 507 - מקשר את דרום מערב העיר לא"ת גבעת שאול והר המנוחות. הקו ייסע מגבעת משואה דרך כביש אורה -משואה החדש ויעבור דרך קריית מנחם, קריית היובל ובית וגן.
- קו 508 - מקשר את דרום מערב העיר לא"ת הר חוצבים. הקו ייסע ממסוף משואה, דרך רחובות קוליץ, גולומב, הנטקה, הפסגה ובייט לשדרות בגין.
- קו 517 - מקשר בין צומת אורה, רח' קוליץ, רח' גולומב, צומת פת, רח' הרצוג ורח' עזה דרך רח' אגרון ושד' בר לב להר הצופים.
- קו 530 - מקשר את שכ' גילה להר הצופים דרך ד"ר חברון.
- קו 531 - מקשר את שכ' גילה לתחנה המרכזית דרך שד' בגין. הקו ייסע דרך רחובות יפה רום, ודב יוסף, ויעצור בתחנה ברמפות של מלחה וימשיך משם לתחנה המרכזית. לאחר איכלוס שכונת מורדות גילה החדשה, הקו יוארך לשכונה החדשה.
- קו 532 -פועל בשעות הלילה בלבד ומקשר בין שכונת גילה ושכ' רמות דרך
התחנה המרכזית ומרכז העיר. הקו יופעל בכל ימי החול ומוצאי שבת.
- קו 549 - מקשר את שכ' נווה יעקב ושכ' פסגת זאב לצומת רמות, קניון מלחה ואצטדיון טדי דרך שד' בגין לצומת אורה בה יהיה ניתן לעבור לקווי בי"ח הדסה עין כרם.
- קו 578 - מקשר את שכ' תלפיות מזרח לקריית הממשלה, התחנה המרכזית וא"ת הר חוצבים דרך שכ' קטמון הוותיקה ושכ' ניות. מסלול הקו מתוכנן לעבור ברחובות רבקה, יהודה ובוסתנאי בהם לא עוברת כיום תחבורה ציבורית.
על-פי תנאי המכרז, לא תוכל חברת סופרבוס להיות מעורבת בהפעלת קווי מוניות השירות והרכבת הקלה בירושלים.
|